Shibari jest japońską sztuką wiązania erotycznego. Często traktowana jest jako część bondage Uważa się jednak, że popularne zabawy, w których jeden z partnerów ulega zniewoleniu poprzez skrępowanie za pomocą lin oraz całkowitemu poddaniu fantazji drugiej osoby były dla Shibari jedynie inspiracją. Najtrafniejszym określeniem wydaje się jednak, że jest to jeden z elementów BDSM.
Istotą Shibari jest zaufanie bez granic, które przeistacza odczuwany ból czy dyskomfort (wynikający z wiązania i podwieszania) jako przyjemność. Stąd określenie tej praktyki jako „wolność w zniewoleniu”. Jednocześnie jest sztuką odpowiedzialności. Partner wiążący jest w pełni opowiedziany za stronę zdominowaną. Umiejętne krępowanie jest tu kluczowe dla bezpieczeństwa partnera. Shibari jest sztuką układania ciała partnera w dyskomfortowych pozycjach i oplatania go linami. Pozycje choć niewygodne, podkreślają piękno ciała, zaś sama procedura jest pełna erotycznego napięcia i emocji między partnerami.
Shibari to także sztuka anatomii i świadomości. Wiąże się z ciągłym doskonaleniem techniki krępowania. Ze względów bezpieczeństwa niezbędna jest szczegółowa wiedza z detali anatomii ciała. Pozwala to na uniknięcie niepotrzebnych kontuzji czy urazów. Zbyt intensywny nacisk sznurka na nerw może powodować przejściowe drętwienie kończyn, utrzymujące się nawet kilka dni. Przy praktykowaniu shibari niezbędna jest także stała kontrola dopływu krwi do palców i stóp, zwłaszcza gdy liny oplatają kolana i łokcie. Znajomość anatomii w praktyce przekłada się na otoczenie szczególną opieką miejsc delikatnych i wrażliwych.
Miłośnicy shibari tworzą swoistą subkulturę, którą cechuje wierność detalom i tradycji. Praktykujący shibari swoje inspiracje czerpią z korzeni i kultury japońskiej. Przejawem tej fascynacji Japonią jest częsta obecność w takcie praktyk shibari kimon, białych dużych świec czy surowych lin z juty. Lity te posiadają niejednokrotnie wymyślne supełki czy sploty, które potęgują dodatkowy urok shibari.
Amatorzy tej techniki podkreślają, że osiągany pułap bólu w wyniku podwieszenia skrępowanej osoby nie jest większy niż efekt intensywnego wysiłku gimnastycznego czy siłowego. Jednocześnie zaznaczają, że totalny bezwład i oddanie się w ręce zaufanego partnera umożliwia dosłowne odpłynięcie w fali rozkoszy – wolność w zniewoleniu.
Więcej o technikach BDSM przeczytasz w artykule: BDSM – jedna z praktyk seksualnych.